Avalanche Migration SSS

Smaugs ilk olarak 2021 Nisan ayında BSC ağında yapay zeka destekli Nft Marketplace projesi olarak kuruldu. 2021 Kasım ayında Smaugs Launchpad projesi aktif oldu ve bu iki ürünle yola devam edildi.

Smaugs bu ürünleriyle aktif olarak devam ederken uzun süredir arka planda Subnet çalışmaları devam etti.

Proje, Smaugs NFT ismiyle spesifik bir alana yönelik olarak çıktığı için marka olarak yeni kurulacak olan subnet sistemini tam anlamıyla kapsaması mümkün değildi.

Dolayısıyla Smaugs projesi yeni bir isim, yeni bir logo, yeni bir kontrat, yeni website, yeni sosyal ağ kanalları, yeni bir arz kısacası yepyeni bir marka ile dönüşüm sürecine giriyor ve bu dönüşüm Avalanche ağında aktif olacak bir Subnet ile gerçekleşecek.

Geçiş süreci ile alakalı bilgiler:

Stake havuzlarında bulunan SMG’lerin 30 Mayıs tarihinde yapılacak snapshot öncesi cüzdanlara çekilmesi gerekmektedir. Borsalarda SMG tokeni bulunan yatırımcıların herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur. Lütfen Medium Bilgilendirme Makalesini okuyunuz.

https://smaugsnft.medium.com/smaugs-avalanche-subnet-ge%C3%A7i%C5%9Fi-21e69bd90f99

Ana ağın(Avalanche) ölçeklendirilebilir, yeniden şekillendirilebilir olması için, farklı proje ekosistemlerinin tek bir ağda toplamak yerine kendi ağlarını oluşturmasını sağlayan blockchain yapısıdır. Adından da anlaşılacağı üzere Avalanche ağına bağlı bir alt ağ diyebiliriz.

Yeni proje ile Avalanche ağına bağlı olarak kendi alt ağımıza sahip olacağız, Avalanche ağından farklı olarak transaction fee’leri istediğimiz şekilde yapılandırabileceğiz. Yeni isimle çıkacak olan token, subnetin fee tokeni olacak. Kullanıcılar subnette yapacakları tüm işlemlerde fee olarak yeni çıkacak token ile ödeme yapacaklar.

Fee ödemelerinin yeni token ile yapılmasının avantajı, AVAX ile yapılan ödemelere göre daha ucuz olacak olmasıdır. Örneğin Crabada oyunundan kaynaklı oluşan yoğunluk sebebiyle Avalanche ağında yükselen fee’ler, Crabada’nın kendi subnetine geçişiyle değişken olmakla birlikte yaklaşık 0,25$ seviyelerine geriledi. Crabada’nın kendi subnetinde ise ortalama en düşük 0,02$ civarında olan feelerin maksimum 0,10$ civarlarına çıktığı görülüyor.

Subnete sahip olduğunuzda, feeleri nasıl değerlendireceğinizi de kurgulayabilirsiniz. Örneğin toplanan feelerin %40’ı yakılacak şekilde sistemi kurgulamak mümkündür. Subnet ile amaçlanan şeylerden biri de bu şekilde kalıcı bir yakım mekanizması ile sürekli azalan bir arza sahip olmaktır.

Subnet’e özellikle Web2.0 projeleri başta olmak üzere farklı projeleri dahil etmek de önemli amaçlardan birisi. Web2.0 kategorisinde blockchain entegrasyonu olmayan tüm uygulamalar sayılabilir. Örneğin Twitter bir web2.0 uygulamasıdır. Yeni network ile Web2.0 kategorisindeki farklı pek çok uygulamayı web3.0’a taşımak istiyoruz.

2. Smaugs Nft olarak yatırımcılara vaadedilen veya yürürlükte olan ürünler, stake havuzları, yakım vs devam edecek mi?

SMG’de 90 milyon olan arzın 60 milyona düşürülmesi şeklinde hedef mevcuttu. Yeni token ve yeni arz planlamasına geçildiğinden yakım mekanizması da değişikliğe uğradı. Fee ödemeleri üzerine kurgulanmış dinamik ve sürekli bir yakım mekanizması olacak. Belirli tarihlerde önceden duyrulmuş yakımlar yerine etkinlik bazlı yakımlar yapılacak. Örneğin subnet açılışında veya dragonia oyunu aktif olduğunda yakımların yapılması gibi. Yakım mekanizması ile ilgili detaylı dökümanlar paylaşılacak.

Launchpad sistemi devam edecek, subnete özel ekosistem tokeninin kullanılacağı yeni bir launchpad sistemi geliştiriliyor.

Geçiş sonrası tek bir stake havuzu olacak. Daha önce farklı havuzlara sunulan farklı fırsatlar tek bir havuza tanımlanacak ve yatırımcıların havuzlar arası geçiş ihtiyacı duymadan tek havuzda ekosistemin sunacağı tüm ödül ve farklı fırsatlara ulaşması sağlanacak.

Launchpad ve stake sistemiyle alakalı detaylı dökümanlar paylaşılacak.

3. Geçişle beraber enflasyon olmaması için bir formül düşünüldü mü?

Sürekli token basma, arz artışı gibi bir durum olmadığı için token enflasyonu beklentisi oluşmayacaktır. Enflasyona engel olmak icin sürekli yakim mekanizması ile supply düşürülecektir.

4. Duyurularda 30 Mayıs tarihine kadar stakede bulunan tokenlerin cüzdana çekilmesi gerektiği söylendi. Bu tarihte unstake işlemi yapmamış olanların durumu ne olacak?

Herhangi bir hak kaybı olmayacak, daha sonra başvurulması halinde süreci tamamlayabilecekler. Mevcut Smaugs platformları geçişten sonra uzun bir süre açık kalmaya devam edeceğinden kimsenin hak kaybı olmayacaktır.

5. Oyun içerisinde planlanan yakımlar olacak mı?

Oyunla alakalı SMG yakım mekanizmasında da geçiş süreciyle alakalı bazı değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler önümüzdeki günlerde dökümanlara aktarılacak ve Space yayını ile anlatılacak.

6. Gate.io borsasındaki SMG likiditesi çekilecek mi?

Gate.io borsasındaki tüm SMG holderı cüzdanlara yeni tokenomics oranlarına göre yeni tokenleri gönderileceğinden Gate.io veya diğer borsalardaki tokenler için likidite çekimi olmayacaktır. Dileyenlerin tokenlerini cüzdanlarına çekmesinde bir engel yoktur. Gate.io’da likidite dahil tüm tokenler dönüşeceğinden borsada kalmasında da bir mahsur yoktur.

7. Total supply neden bu kadar düşük tutuldu?

SMG subnet geçişiyle birlikte bir proje tokeni olmaktan çıkıp, ekosistem tokenine dönüşüyor. Bu geçişteki temel amaçlardan birisi de ekosistem kullanıcılarının tokene olan ihtiyacının artması ve bu ihtiyacın giderilmesinin de fiyatsal olarak olumlu yansıması. Token dönüşümü oransal olacağından ilk etapta düşük arzın etkileri hissedilmeyebilecek olsa da orta vadede fee tokeni olarak kullanılması ve sürekli bir yakıma maruz kalması sebebiyle arz düşüklüğü anlamlı hale gelecektir.

8. Dragonia Land testneti yeni subnette mi olacak? Oyun testnet ve mainneti ne zaman olacak?

Evet. Testnetin yeni subnetimizde planlandığı gibi q2 içerisinde, mainnetin de roadmapte duyurulduğu üzere q3 içerisinde yapılması planlanlanıyor.

9. Yeni bir token ve kontrat adresi oluşacağından yeni güvenlik sertifikası alınacak mı?

Evet. Yeni audit raporu için kodlar yollandı, yeni bir audit raporuyla çıkış yapılacak.

10. Avalanche ağına subnet olarak Smaugs projesini taşımak yerine, orada yeni bir kimlikle yeni bir proje ile sıfırdan üretime başlamak sizin için daha kolay ve sancısız olmaz mıydı?

Yeni bir proje üretmek daha kolay gibi görünebilir. Ancak yeni bir proje ile subneti geliştirdikten sonra SMG’yi subnete entegre etmek gerekeceğinden bu ekstra iş yükü anlamına gelirdi. Dolayısıyla SMG’nin dönüşümüyle gerçekleşecek bir geçiş bizim için daha kolay bir yol diyebiliriz.

11. Arzı düşürmek ilk başta pozitif gibi görünse de, yatırımcı tarafından bakıldığında düşen arzla beraber token fiyat karşılığı olarak geçiş öncesi seviyenin altına düşebilir, bu maça kendi kalenize gol atarak başlamış olmanıza sebep olmaz mı?

Geçiş sürecini yatırımcılara doğru anlatarak bu süreci geçireceğimizi düşünüyoruz. Süreci en doğru şekilde ilerletip tüm soru işaretlerini gidermek için 10 gün gibi bir süreye yayıyoruz. Geçiş öncesi elinizdeki tokenlerin dolar karşılığı hesaplanarak Avalanche listelemesinde aynı değerde token elde edeceğiniz şekilde dağıtım gerçekleşecek.

12. Subneti parlatacak olan proje anladığımız kadarıyla Dragonia Land olacak. Peki subnetin tokeni DRG mi olacak yoksa değişmiş haliyle SMG mi? Swimmer network CRA yerine TUSu tercih etmişti.

Subnetin fee tokeni DRG değil, yeni çıkacak olan tokenimiz olacak. Subnet hedeflerinden birisi de ekosisteme Avalanche ağından yeni projeler dahil etmek olduğundan oyun tokeni yerine daha kapsayıcı ve tarafsız olan ekosistem tokenini kullanmayı daha doğru buluyoruz.

13. Avalanche ağında trade ne zaman başlayacak?

30 Mayısa kadar devam edecek geçiş süreciyle birlikte haziran ayının ilk haftası olarak planlanmakla birlikte borsalarla yapılacak görüşmeler ve audit raporlarının hazırlanmasıyla net tarih daha sonra ilan edilecektir.

14. SMG hold edenlere DRG airdropu söz konusu olur mu?

DRG supply içerisinde airdrop için ayrılan kısımdan SMG holderları için bir airdrop planlanıyor.

15. Yeni çıkacak tokenin ön satışı yapılacak mı?

Herhangi bir ön satış olmayacaktır.

16. Mutlaka Avax ağının diğer faal ve potansiyel subnetlerini incelediğinizi düşünerek, diğerlerinde başarılı bulduğunuz yönler neler? Diğer subnetlerin eksik yaptığıni düşündüğünüz ve tamamlayacağınız şeyler var mı?

Mevcut subnetleri elbette inceliyoruz. Subnetler Avalanche ekosistemi için çok yeni oluşumlar. İlk ve en önemli avantajı çok düşük fee ödemesi imkanı sunması. Mevcut subnetlerde eksik diyebileceğimiz nokta, tek bir projeye odaklanmış olarak çıkmaları olabilir.

17.Neden toplam arzın tamamı dolaşıma sokulmuyor?

Ekosistem içerisinde geliştirmeler, teşvikler ve farklı etkinlikler için token verilmesi gerekebileceğinden belirli bir miktarda token kilitli kalmaktadır. Belirli bir vesting takvimiyle yatırımcılara dağıtılacak herhangi bir token bulunmadığından kilitli tokenlerin satış baskısına yol açması söz konusu değildir.

18.Smaugs NFT projesinin çıkış sebebi olan yapay zeka uygulaması devam edecek mi?

Yapay zeka uygulamalarımızı farklı projelere entegre ederek bu projeleri ekosistemimize dahil etmek için çalışmalar yapıyoruz. Böylelikle yalnızca Smaugs özelinde değil daha kapsamlı bir şekilde bu çalışmaları da yürütebileceğiz.

19.Snapshot sonrası elimizdeki tokenlerin akıbeti ne olacak?

Havuzda ve borsalarda likidite kalmayacağından alım satım mümkün olmayacağından SMG tokenlerin herhangi bir değeri kalmayacaktır.

--

--

Multi-chain launchpad for Gamefi, Metaverse, Defi & NFT projects NFT Marketplace — AI powered NFT Marketplace #BSC

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Smaugs ($SMG)

Multi-chain launchpad for Gamefi, Metaverse, Defi & NFT projects NFT Marketplace — AI powered NFT Marketplace #BSC